Publicisztikk : Dr. Csath Magdolna: Magyarorszg - neoliberlis tnevel tbor |
Dr. Csath Magdolna: Magyarorszg - neoliberlis tnevel tbor
2007.05.12. 13:09
Magyarorszg a globalizci legutols szakaszba, az emberek tnevelsnek idszakba rkezett el az MSZP–SZDSZ koalci jbli hatalomra kerlsvel. Egy, az orszg lakossghoz kpest szk, de kemnyen sszetart, s a nemzetkzi tke teljes tmogatst lvez csapat gtlstalanul s cinikusan, az embereket semmibe vve, hazugsgra mindig kszen, lvezettel veri szt az orszg, rendszervlts utn mg megmaradt rtkeit, az egszsggyet, az oktatst s a kutats–fejlesztst.
Naponta cspgtetik, tudatosan s jl szervezetten a trsadalom poharba a mrget, amely, lthat mdon, hat is a trsadalomra. Az emberek egyre zavarodottabban viselkednek, egyre kevsb ismerik ki magukat az ket krbevev vilgban, elhiszik a hazugsgrl, hogy igaz, s ktelkednek az igazsgban. Kzben pedig fokozdik a feszltsg: az embereken bell s kzttk egyarnt. Ez j hr a rombolknak: a bizonytalanok, a flelemben lk knnyen manipullhatk.
Nzznk nhnyat az tnevelsi pldk kzl. A liberlisokat vezet Kka Jnos kijelenti, hogy a trsadalmat r kell szoktatni az ngondoskodsra. Mit jelent ez? Ez az zenet annak a szlssges, fundamentalista s agresszv neoliberlis nzetrendszernek a megnyilvnulsa, amely azt mondja az embereknek, hogy egyedl vagytok, ne vrjatok senkitl segtsget, tmogatst, ha bajban vagytok. Vagyis, hogy mindenki egynileg felels mindenrt; olyan, hogy kzssg, trsadalom s nemzet tulajdonkppen nem is ltezik. Mindenki viselkedjk gy, mint egy „egyni vllalkoz”, ha meg akar gygyulni, vegye meg a „szolgltatst” a piacon, ha tanulni akar, az egyedl az magngye, ezrt kertsen r pnzt, tkt, s fektesse be ezt a tkt sajt magba: vagyis vegyen oktatsi termket a piacon.
Ezt a logikt egszti ki az a kapcsold zenet, hogy – szintn Kka Jnost idzve – „szomjazni kell a sikert”, ezrt harcolni, versenyezni kell: vagyis, az anyagiakrt sutba lehet dobni minden rtket, emberiessget, csaldot, el lehet rulni a nemzetet, hiszen csak egy dolog a fontos: a pnzben, vagyonban mrt siker. Azonkvl, hogy ez a gondolatsor erklcstelen s rtkrombol, mg hazug is. Hiszen jl tudjuk, a csillagszati vagyonokat rvid id alatt sszeharcsolk nem kemny munkval, piaci versenyben helytllva szereztk vagyonukat, hanem egyszeren kapcsolatok rvn, vagyis gy, hogy a megfelel prt, megfelel kr vagy csald tagjai voltak, s mai is azok.
A neoliberalizmus rtkrombolsnak pldja az is, amikor Horvth gnes egszsggyi llamtitkr az egszsggyrl, mint szolgltatsi vllalkozsrl beszl, azt szuggerlva, hogy a krhzakban fontosabb az „optimlis zemmret”, mint a gygyts.
Az tnevelsnek s egyben a lakossg tkletes lebecslsnek s lenzsnek jele az is, amikor azt mondja, hogy igazn mindegy, hogy piros vagy kkszn bogyt vesz–e be valaki, ha a „hatanyag ugyanaz”. Erre rmel az az egszsggyi minisztriumi szgyenletes reklm is, amely gy szl „ne a mellkhatst, az rat nzze”. Mert mit is jelent ez? Azt, hogy nem szmt, ha a mellkhatsok tbb egszsgkrosodst okoznak, mint amennyi jt a hatanyag, a lnyeg az, hogy a kezels ne kerljn sokba. Vagyis nem a teljes gygyuls a cl, hanem a kltsgmegtakarts, akr tovbbi egszsgromls rn is. Krdezem: orvos az, akinek ilyen nzetrendszere van? Ezt azrt krdezem, mert az llamtitkr asszonynak, lltlag orvosi vgzettsge van.
A „gondolkozz mindenrl vllalkozknt”, ha egszsges s tanult akarsz lenni, vedd meg ezeket a „szolgltatsokat” neoliberlis nzetrendszert gy lehet jl eladni az embereknek, ha tkletesen sszekeverik rtkrendjket, ha elrik azt, hogy mr nem tudnak eligazodni abban, hogy mi a helyes s a helytelen, mi az igazi s mi az lsgos. Ezrt a tkletesen vazaluss vltoztatott mdia segtsgvel folyik a lakossg erklcsi – rtkrendbeli tnevelse s megosztsa.
A miniszterelnk nyilatkozik, hogy a megszortsok, az n. reformok „visszatrst jelentenek a baloldali rtkekhez”, s nincs egyetlen egy tisztessges mdiaszakember, aki megkrdezn, hogy ezen mit rt? Ugyanis a megszortsok a legdurvbb szlsjobboldali mdszerek megnyilvnulsai, rokonai a Pinochet chilei dikttor ltal hasznlt mdszereknek. Lnyegk az tlagember vz al nyomsa, maradk kis pnznek, vagyonnak elorozsa, s tjtszsa egy szk kr: a tke, a nagycgek, a bankok, biztostk s az ltaluk tmogatott politikusi kln zsebbe.
A valdi baloldali rtkek pedig ppen a kisembert vdik a tkvel szemben, s az individualizmussal, a „mindenki mindenki ms farkasa” elvvel, a pnz-rtkrend trsadalom ltrehozsval szemben az emberi szolidarits, a kzssg fontossgt hangslyozzk. De a valdi liberalizmus sem az, amit az SZDSZ kpvisel Magyarorszgon. Ha az SzDSz valban liberlis prt lenne, akkor fellpne az emberi jogok egyre durvbb korltozsa ellen, tiltakozna a piaci verseny rendszeres megsrtse s a diktatrikus kormnymagatarts miatt. A piaci trvnyeket folyamatosan srti meg a kormny akkor, amikor a klfldi cgek adkedvezmnyeit fenntartja, mikzben a hazai cgeket mindenfle tbbletadkkal s terhekkel agyonnyomja.
A piaci verseny durva korltozsa az is, amikor llami megrendelseket nem azok a cgek kapnak, amelyek a munkt a legjobb minsgben s a legolcsbban tudjk elvgezni, hanem azok, amelyek kzel llnak a szk politikusi krhz, vagy gy, hogy ennek a krnek a vllalkozsai, vagy gy, hogy pnzelik a politikusokat, illetve prtjukat. J plda erre a „PPP” jelensg, vagyis az llami–magn „sszefondssal” megvalsul beruhzsok tbbsge. Ezrt drgbb nlunk az tpts, ezrt ktelezhetik az egyetemeket olyan szmtgpes programok, mint pldul a Neptun–rendszer megvsrlsra, amely rosszul mkdik, de legalbb nagyon drga, ezrt kell az orvosoknak, rendelknek „vizitdj–automatkat” s „gygyszer gazdasgossgi szmtsokat” vgz programokat vsrolniuk.
Mindezen zleti rdekek ltal vezrelt, piacidegen eljrsok ppen gy elfogadhatk a magt liberlisnak nevez SzDSz szmra, mint a diktatrikus, nemcsak az tlagemberek, de a szakemberek vlemnyt is semmibe vev n. egszsggyi, oktatsi s kutatsfejlesztsi reform, amely persze nem reform, hanem rombols. A reform ugyanis megjulst, fejlesztst s nem sztverst, lezllesztst s rtkkivonst jelent.
A „reform” szt teht, a „baloldali rtkekhez” hasonlan, tudatosan kicsavarjk s ezzel flrevezetik, megzavarjk az embereket. A trsadalom tkletes sztzillsra j mdszer az emberek tudatos egyms ellen fordtsa is. J plda erre a teljesen igazsgtalan j gzr tmogatsi rendszer, vagy az, ahogyan legutbb a tuds trsadalmat osztotta meg a hatalom. Teljesen diktatrikusan, mindenfle rdemi egyeztets nlkl, 10%–al cskkentette az akadmiai doktorok tisztelet djt, de nem nylt hozz az akadmikusok tiszteletdjhoz. Ennek a lpsnek termszetesen semmilyen szakmai indoka nincs, de mg anyagi sem, hiszen az gy megtakartott sszeg, a kltsgvets szempontjbl nevetsgesen kicsi pnz.
Viszont ezzel elrtk azt, hogy a tudstrsadalom kt rtege ferdeszemmel nz egymsra, hiszen egyrszrl a doktorok, joggal, igazsgtalannak tartjk, hogy ha tlk elvesznek korbban megszerzett jogokat, akkor azt mirt tarthatjk meg az akadmikusok, az utbbiak pedig nyilvnvalan tudjk, hogy igazsgtalanul kivtelezett helyzetben hagytk ket, ezrt magyarzatokat, nigazolsokat keresnek sajt lelkiismeretk megnyugtatsra.
De az emberek kztti feszltsg sztsra szolgl az is, hogy az egyetemi felsvezets jvedelmt – a pnzszke ellenre- jelentsen megemelte a kormny, mikzben a pozci nlkli tanrok jvedelme, a bremelsek elmaradsa s a tbbletadk miatt cskkent, mikzben oktatsi ktelezettsgk ntt.
Mindez egyben azt is jelenti, hogy tovbb nveli a hatalom a szakadkot a gazdagok s szegnyek kztt azzal, hogy a kzposztlyt tudatosan tasztja lefel az elszegnyeds lejtjn. De hogy az emberek ne rtsenek ebbl az egszbl semmit, ne a nvekv nyomorukra, hanem inkbb a mg megmaradt anyagi morzsik megtartsra figyeljenek, jl jn az amerikai terrorista mnia magyar vltozata, a „szlsjobb–oldali veszlyre” hivatkozs, amire hivatkozva hossz ideig fenn lehetett tartani az orszghz krli berlini falat, „meggazdagodsi vizsglattal” lehet fenyegetni a trsadalmat, rszabadtva az emberekre az 500 fvel megerstett, az elnyom gpezet csavarjv vlt APEH–et, s mg korszerbb vereszkzkkel lehet felszerelni a rendrsget, amely mr rgen nem a polgrt rzi s vdi.
Mikzben a helyzet minden tekintetben egyre inkbb Pinochet diktatrjra emlkeztet, akzben beszdhibs, nbizalomtl duzzad politikusok prbeszdrl, megegyezsrl, a kztrsasg jvjrl, az „uram–btym” vilg megszntetsrl gagyognak–papolnak. A vilg pedig ekzben elfut mellettnk. Mshol termszetes, hogy a kormny elsrend feladatnak tekinti az egszsggy s az oktats megerstst s tmogatst, a kutats–fejlesztsbe val beruhzst. A valban demokratikus piacgazdasgokban nincs korrupci, s a kormnyok a lakossg letsznvonalnak s letminsgnek javtst tartjk legfontosabb feladatuknak.
Mshol a kormny kvncsi a trsadalom vlemnyre, s nemcsak sajt szakmai holdudvarnak egybknt jl ismert, az ignyekhez igazod vlemnyt krdezi meg akkor, amikor valamilyen vltoztatst akar bevezetni. Ezrt ms orszgok, kzttk a volt szocialista orszgok tbbsge is, jobban mkdnek, az emberek jobban rzik magukat a brkben, nem elgedetlenek, n a vrhat lettartamuk, s – nem vletlenl – javulnak az orszg gazdasgi eredmnyei is. Haznk minden gazdasgi s trsadalmi mutatja tekintetben, valamennyi elemzs szerint, egyre siralmasabb kpet mutat. Romlik a lakossg egszsgllapota, gyengl a trsadalmi tke, foszladozik a trsadalom szvete. A gazdasgi versenykpessg tekintetben pedig 2005–rl 2006–ra 6 hellyel zuhantunk vissza.
Az sszefoglal krdst ezek utn gy lehetne feltenni: vajon kinek s mirt rdeke az, hogy a trsadalom teljesen sztzilldjk, erklcsileg s anyagilag sztszakadjon, legyengljn, elvesztse jzan tlkpessgt?
Mi is trtnik egy cgnl akkor, amikor - ltalban a rossz vezets kvetkeztben-, csdbe jut? Az trtnik, hogy a cg rtke lecskken, jnnek a felvsrlk, s szthordjk rszekre szabdalva felvsroljk a cget! Nem lehet esetleg valamilyen hasonlsgot felfedezni az orszg jelenlegi helyzete s egy csd fel tart cg helyzete kztt?
Dr. Csath Magdolna egyetemi tanr
|