További lebukások várhatók Zuschlag-ügyben
Karácsony Bence 2007.10.01. 16:30
November 17-e a határideje a Zuschlag-ügyben folyó nyomozásnak: akár elegendő is lehet az idő ahhoz, hogy ne csak a főkolomposok, hanem a kiszolgálók is horogra akadjanak.
A pályázatkiírás, a beérkező pályaművek értékelése, a megvalósítás lépésenkénti ellenőrzése, a teljesítés elismerése és a kifizetés, végül a szakszerű lezárás hosszú és szabályozott folyamatban kapcsolódnak egybe. E processzus valamely érdek szerinti befolyásolása számos érintett összehangolt működése nélkül elképzelhetetlen.
Akár hazai (tehát tisztán a magyar állam által finanszírozott), akár uniós (tehát uniós forrásokból és a magyar állami pénzekből finanszírozott) pályázatról van szó, egyaránt körültekintő irányítás és végrehajtás szükségeltetik ahhoz, hogy sajátosnak mondható érdekek szolgálata valósulhasson meg. Mindenekelőtt születik meg a stratégiai dokumentum, a főbb célokat meghatározó mű. Ez eleve meghatározhat olyan területeket, amelyeken a favorizált pályázó nagy eséllyel indulhat. A kellő körültekintéssel és jövőbelátással elvégzett előkészítést követi az akcióterv és a pályázatok konkrét kiírása. A szóba jöhető nyertesek körét megszűrő néhány fontos előfeltétel megfogalmazásával tovább növelhető annak valószínűsége, hogy a kedvenc megkapja majd a végén, amit odaígértek neki.
Lényeges, a gyakorlatban többnyire agyondokumentált állomás az elbírálás és a döntés arról, hogy ki kaphat a pályázati pénzekből. Az ügyesen megalkotott stratégia szilárd alapot rak le, a pályázat találékony kiírása megkönnyíti a végső döntést, ezek után már nem okozhat nagy gondot a megfelelő nyertesek kiválasztása. Ha netán egy-egy nem beavatott pályázó is elverekszi magát a végső körbe, az nem olyan nagy baj, hadd tűnjék objektívnek a döntés. Ha azonban nincs a beavatatlan számára hely, akkor még mindig ott a lehetőség arra, hogy valamely – többnyire formai – okra hivatkozva kizárják őt a versenyből.
A pályázatban vállaltakat a pályázóknak teljesíteni kell, mi több, az egykoron a stratégiában megfogalmazott célokat is illik elérni. A kellő körültekintéssel végrehajtott pályázati bűnözés tehát nem ér véget a kedvenc nyertesként való kihirdetésével: a támogatottat át kell segíteni azokon a stációkon, amelyeket a szabályok előírnak. A rész- és végleges teljesítéseket igazolni szükséges, és egyáltalán nem utolsó sorban az eredeti célok megvalósulását alaposan dokumentálni kell. Uniós pályázatok esetén a hazai kontrol mellett az uniós szervezetek is elvégzik azokat az ellenőrzési feladatokat, amelyeket előírásokban rögzítettek számukra.
Egyelőre nem tudni, milyen erőforrásokra támaszkodhat a nyomozó hatóság, rendelkezik-e elegendő emberrel és megfelelő szaktudással a vélhetően egyelőre kuszának tetsző szálak kibogozására. Nem tudni, hogy kiterjesztik-e vizsgálódásaikat a pályázati folyamat minden elemére. Ha az utóbbi kérdésre igen a válasz, akkor bővül azoknak a köre, akik hamarosan alvászavarokkal küszködhetnek.
Nem magányos elkövetők terepe a pályázatok világa, amelynek gondosan kimunkált szabályrendszere a fejlesztési források tisztességes felhasználását hivatott garantálni. Ám e szisztéma is, amiképpen az ember alkotta rendszerek mindegyike, tökéletlen, akárcsak alkotójuk.
(mfor.hu)
|